Na východní fasádu konventu Louckého kláštera postupně montují nová okna

V Louckém klášteře, národní kulturní památce Znojma, právě probíhá pátá etapa výměny oken. Nová okna letos dostane východní fasáda barokního konventu (levá část fotografie). Namontováno je už 21 nových oken.

 

 

Všechny repliky oken, jejich materiál, barevnost i tvarosloví vychází z historických podkladů a jejich vzhled museli schválit památkáři. Okna jsou kastlová s otevíráním dovnitř a jsou vyrobena z masivu modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti. Venkovní parapety budou řešeny štukatérsky v rámci budoucích oprav fasád. Repase se dočkají také původní dvoukřídlé dveře. 

 

Stejně jako v předchozích letech město žádá o finanční podporu Ministerstvo kultury, a to z Programu záchrany architektonického dědictví. Do výměny 36 oken město investuje přes 3,2 milionů korun. 

 

Na výměně oken v Louckém klášteře se postupně pracuje od roku 2016. Od té doby město investovalo do výměny a repase 116 oken 9 700 000 korun, přičemž 2 700 000 korun se podařilo získat díky dotacím zpět. Zajímavostí poslední etapy bylo, že se kromě výměny dřevěných oken repasovalo i 9 původních oken kovových s unikátním pákovým mechanismem. Jen na novém konventu Louckého kláštera je cca 450 oken. 

 

O LOUCKÉM KLÁŠTEŘE

Areál Louckého kláštera, který byl v roce 2017 prohlášen za národní kulturní památku, je jednou z největších dominant města a jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě. Město Znojmo je jeho vlastníkem od roku 2010, kdy jej na město bezúplatně převedl stát – avšak pod podmínkou nepřevoditelnosti majetku na další osoby po dobu dvaceti let. Další podmínkou je využití areálu ve veřejném zájmu. Od té doby se město snaží postupnými opravami měnit tvář Louckého kláštera k lepšímu. Investice putovaly například do bývalé jízdárny nebo do oprav fasády bývalé konírny. Od roku 2016 se po etapách pracuje na výměně oken.  Areál Louckého kláštera je v současné době využíván zejména v suterénní části nového konventu, v objektu jízdárny a kladiva, a to společností Znovín Znojmo, která zde provozuje aktivity zaměřené na vinařství.

Nadcházející události

Kontakt

Město Znojmo
Obroková 1/12
669 22 Znojmo

 

koordinátorka projektu:
Bc. Soňa Bystřická
Oddělení vnějších vztahů
Obroková 12

 

e-mail: sona.bystricka@muznojmo.cz

 

telefon:
+420 515 216 339                      

 

Page2.jpg

 

1.jpg

 

Komunitní plánování

sociálních služeb Znojemska

Produktová mapa Znojemska